Champagne, brut or sparkling wine in glass

Veľké hodnotenie šumivých vín

Šumivé nápoje vždy boli a budú obľúbené. Neohrozujú ich trendy a pravidelne vedú v rebríčkoch rôznych hodnotení. Aj preto sme sa v redakcii rozhodli, že vám prinesieme najnáročnejší test zo všetkých. Postavili sme proti sebe len bublinky.

Bublinky v nápojoch sú fenoménom už celé stáročia. V počiatkoch indikovali čerstvosť nápoja a to v nás zostalo zakorenené dodnes.

V časoch, keď sa po vodu chodilo priamo k prameňu, vyvierala často ako perlivá. Priniesla sa domov na stôl a pila sa dva dni. Keďže mala bublinky, bolo jednodu-ché zistiť, či je čerstvá. Ak stála niekoľko dní, bublin-ky vyprchali a ľudia sa báli mikróbov v nej. Ak si dnes človek dopraje perlivý alebo sýtený nápoj, podvedome cíti, že pije niečo čerstvé. Pivo, sekt, sódu.

Oslovili sme niekoľko slovenských distribútorov vína a v jedno pondelkové ráno sme sa stretli v krásnych priestoroch zrekonštruovaného vínneho baru Vínimka v centre Bratislavy. S celou organizáciou pomáhala Patrícia Bačová, šikovná someliérka z tohto baru. Do komisie boli prizvaní via-cerí hodnotitelia, medzi inými aj WSET certifikovaní someliéri, ktorí na Slovensku pribúdajú, ale aj ženské zastúpenie junioriek, ktoré pomohlo udržať rôzno-rodosť názorov. Ochutnali sme spoločne 29 vzoriek. Medzi inými aj pét-nat zo Slovenska, franciacortu, crémant či champagne. Po náročnej niekoľkohodi-novej degustácii sa podarilo zostaviť rebríček. V ňom uvádzame celkového víťaza a aj ostatné vína, ktoré vrelo odporúčajú someliéri na Slovensku.

Text: Tomáš Šajgal, Foto: Peter Nemec

Porota

Patrícia Bačová – someliérka, Vínimka wine bar, Bratislava
Ľubo Bogár – WSET certified educator WLC someliér, Slovensko
Tamara Farkašová – someliérka juniorka, študentka
Miriam Havettová – someliérka Hotel Albrecht, Bratislava
Dominika Kupcová – someliérka Fou Zoo, Bratislava
Kristína Kupcová – someliérka GLOBO restaurant and wine bar, Bratislava
Tomáš Šajgal – someliér nomád Sommelier Nomad, Slovensko
Ján Špener – wine consulant Malé divy, Modra
Lukáš Záleský – someliér Šimák Zámok, Pezinok

Absolútny víťaz hodnotenia

Champagne Michel Henriet

Cuvée Grand Cru, Grande Réserve Brut, Francúzsko

Niet divu, že celkovým víťazom degus-tácie je práve víno z oblasti Champag-ne. Ich vína sú celosvetovo ospevované a práve vinár Michel Henriet má pre champagne cit. Tvrdí, že vinár je diri-gent a musí vnímať aj tie najjemnejšie tóny. A someliéri sa takémuto vínu tešia, aby ho mohli predstaviť hosťom a potešiť ich. Naši hodnotitelia vo víne ocenili najmä tóny piškóty, vanilky a veľmi výrazné tóny jabĺk. Eleganciu bubliniek a nádhernú vyladenosť po-pisovali niekoľko minút. Toto víno si vieme predstaviť nielen pri špeciálnych príležitostiach, ale aj na denné pitie.

e-shop cena: 32,90 €
dodávateľ: PROVINO, s. r. o.

Top tri šumivé vína

Champagne AR Lenoble

Brut Intense Mag15, Francúzsko

Tak ako jeho predchodca Mag14, aj dnes dostupný Mag15 je nesmierne harmonickým cham-pagne. V praxi táto terminológia someliérov znamená, že cham-pagne absolútne ničím neruší pri jeho vychutnávaní. Jemné bub-linky sú také zamatové, aké sa len v Champagne dokážu zrodiť. Kyselinka a aróma vanilky je ako nedeľný citrónový koláč s bielka-mi na vrchu. Pri takomto pomere ceny a kvality patrí tomuto vínu zaslúžené prvé miesto spomedzi takmer tridsiatich súperov.

e-shop cena: 37,00 €
dodávateľ: WINED – Distribution & Wine shop

Champagne Bollinger Special Cuvée

Brut NV, Francúzsko

Opäť omamná elegancia a vyvá-ženosť ako vo vôni, tak v chuti tohto champagne. Veľmi pozi-tívne ohlasy všetkých somelié-rov degustujúcich plody zeme. Champagne v čistej podobe na vrchole svojich možností. Pre-kvapujúca je najmä komplex-ná aróma nielen orieškov, ale tiež sladkých vinohradníckych broskýň. Víno je, samozrejme, suché, ale aróma pri pití je vý-raznejšia ako u protivníkov. Ak niekto miluje champagne, práve toto víno by mal ochutnať. O jeho popularitu sa postaral nielen agent so známym číslom 007, ale aj kráľovská rodina.

e-shop cena: 54,99 €
dodávateľ: Corner & Co.